A jelbeszdrl
A jelnyelvet gy lehet meghatrozni, mint egy gesztusokon alapul, vizulis tpus nyelvet." (Vask)
Alkalmazsa sorn a jelel egy fogalomra, vagy kifejezsre, olykor egy egsz beszlt-nyelvi mondatra egy globlis jelet hasznl. Ez a jel lehet kpes, ms szval ikonikus - amikor a jel sok vonsban utal az adott trgy vagy fogalom bizonyos kls vagy bels jegyeire -, s lehet teljesen absztrakt, vagy ms szval arbitrarikus, amikor lthatlag semmi sszefggs nincs a jel s a jelents kztt. A jelnyelv is - mint minden nyelv - a gondolatok s az rzsek kzvettje, a kommunikci eszkze, a kultrt s a trtnelmet adja t nemzedkrl nemzedkre, ezltal erstve s fokozva az identits rzst. Sajtos egyni szerkezet, nyelvtana van, mely eltr a beszlt nyelvektl, de azokkal egyenrtk. Legfbb jellemzje, hogy elsdlegesen a siket emberek nyelve, melyet ugyanolyan kommunikatv clokra hasznlnak, mint a hall emberek a beszlt nyelveket. Nagyon fontos informci, hogy a jelnyelv nem nemzetkzi, minden orszgnak sajt, nemzeti jelnyelve van. A klnbz orszgok jelnyelvei szerkezetileg hasonltanak egymsra, de a nyelvi szkszletben (lexikkban) akkora klnbsg van, hogy klnbz nyelvekrl beszlnk.
(Nhny rdekes jelet lthatsz lejjebb)
Fentieken tl ltezik nemzetkzi jelnyelv is, az gynevezett "GESTUNO", mely spontn szletett a siket emberek kztti nemzetkzi kapcsolatokban hasznlt kommunikci eszkzeknt, ez azonban nem nevezhet igazn nyelvnek, nem felel meg az nll nyelv kritriumainak.
Ujj ABC vagy ms nven Daktil
Siketek s nagyothallk egyms kztti s hallkkal trtn kommunikcija sorn hasznlatos - a kzfejjel, illetve a kz ujjaival kivitelezett 1 hang = 1 jel alap - jelrendszer. Kizrlag akkor hasznljk, amikor egy adott fogalomnak, kifejezsnek, nvnek nincs nll globlis jele, illetve a jelet nem minden jelenlv ismeri. Elnye, hogy pontos informcit nyjt, htrnya, hogy nagyon lass az informcikzls, a siket emberek nem szvesen hasznljk. Tbbfle vltozata ltezik haznkban, s orszgonknt is eltr.
sketek jelnyelve:
a hallssrltek egyik kommunikcis lehetsge, kzi (’manulis’) jelekbl ll rendszer, melynl minden kzjel egy-egy sznak felel meg. Jelels kzben a szemly mindkt kezt hasznlja, s kzlst mimikval is megersti. A jelnyelv kt ftpust tartjk szmon: a sket szemlyek kztt orszgonknt elterjedt hagyomnyos vltozatot (pl. nmet vagy m. jelnyelv), melynek sajt grammatikja van, s a jelek szma is szkebb (kb. 3000) a hangos beszdben hasznlt szkincsnl. A msik tpus a jelelt nmet, m. stb., amely esetben a ~ ksri a hangos beszdet, kveti annak szrendjt, gy ehhez kpest alrendelt szerepet jtszik. Ilyenkor a beszdet felfog szemly szjrl olvass sal is kiegszti a jelekben kapott informcikat. A jelek egy rsze n. ikonikus (’kpi’) jel, kzvetlenl lekpezi a valsgot, ms rszknl mr nem kvethet a valsgra val utals v. mestersges ek a jelek. A ~t mr a XVIII. sz.-ban alkalmaztk a hallssrlt gyermekek oktatsnl, az ezt felhasznl ped.-i irnyzatok az n. totlis kommunikci s a bilingualizmus ( hallssrltek gygypedaggija). A ~ a slyos fok hallssrltek egyms kztti rintkezsnek lt. formja, a szjrl olvassnl kevsb terheli a figyelmet.
szjrl olvass:
a beszd megrtse a beszl beszdszervei (nyelv, ajkak, llkapocs) mozgsnak s az arckifejezs megfigyelse alapjn. A ~ a hallssrltek egyik lehetsges kiegszt v. alternatv informcis csatornja a hallkszlkkel segtett halls mellett a hallssrls mrtkvel arnyosan. A szjrl olvas szemly szintetizlja s kombinlja a mozaikszer benyomsokat, mivel a beszd lthat alkotelemei csak a mondottak egy rsznek rtelmezst teszik lehetv. Egyes hangok kpzse egyltaln nem lthat, ms hangok vizulis kpe egymssal felcserlhet, s vltozhat a benyoms a megelz, ill. a rkvetkez hangok kvetkeztben is. A ~ kls felttelei: a megfelel vilgts, a beszl kzelsge, ill. szemkztes elhelyezkedse, a term.-en artikullt, nem tl gyors beszd. A fbb bels felttelek: az szlelsi kpessg, a figyelem, az adott nyelv megfelel ismerete, a kombincis kszsg, a j, kzvetlen megtart emlkezet. A hallssrlt gyermekek oktatsnl biztostani kell a ~hoz szksges kedvez krlmnyeket. A ~t a hallssrlt gyermekek gygyped.-i nev.-e sorn kln nem fejlesztik. A hallsnevels nl a verseng ingerek miatt msodlagos a szerepe.
![](http://www.c3.hu/%7Esinoszib/Ujj-h.gif)
![](http://www.c3.hu/%7Esinoszib/Ujj-a.gif)
![](http://www.c3.hu/%7Esinoszib/Ujj-nl.gif)
![](http://www.c3.hu/%7Esinoszib/Orosz.jpg)
Ha ingyen szeretnl tanulni : http://www.hallatlan.hu/ |